Architektura gotycka w Gdańsku - perła Bałtyku

Odkryj wyjątkowe dziedzictwo gotyku ceglanego w jednym z najpiękniejszych historycznych miast Polski.

MW
Dr Michał Wiśniewski | | Architektura historyczna

Gdańsk – miasto, którego historia liczy ponad tysiąc lat, to nie tylko jeden z najważniejszych polskich ośrodków nad Bałtykiem, ale także prawdziwa skarbnica architektury gotyckiej. Średniowieczna zabudowa miasta, mimo zniszczeń wojennych i późniejszej odbudowy, wciąż stanowi jeden z najlepiej zachowanych zespołów gotyku ceglanego w Europie. Gdańsk, jako członek Hanzy – potężnego związku kupieckich miast nadbałtyckich – czerpał z doświadczeń i wzorców architektonicznych całego regionu, jednocześnie rozwijając swój własny, charakterystyczny styl.

W tym artykule zabiorę Państwa na wirtualny spacer po najpiękniejszych przykładach architektury gotyckiej w Gdańsku, przedstawię ich historię, znaczenie i unikalne cechy, a także wyjaśnię, dlaczego gdański gotyk zajmuje szczególne miejsce w dziedzictwie kulturowym Polski i całej Europy.

Charakterystyczne cechy gotyku gdańskiego

Gotyk gdański, należący do szerszej rodziny gotyku ceglanego (zwanego też gotykiem bałtyckim lub hanzeatyckim), wyróżnia się kilkoma charakterystycznymi cechami:

Użycie czerwonej cegły jako głównego materiału budowlanego
Duże, strzeliste okna z maswerkami (ażurowymi dekoracjami)
Zdobione szczyty budynków z blendami (ślepymi wnękami)
Użycie łuków ostrych (w przeciwieństwie do łuków półkolistych w romanizmie)
Krzyżowo-żebrowe sklepienia we wnętrzach
Fryzy z glazurowanej, kolorowej cegły jako elementy dekoracyjne
Wielonawowe bazyliki lub hale kościelne
Monumentalne bryły budowli z wysokimi dachami

Historia gotyku w Gdańsku

Gotyk pojawił się w Gdańsku w XIII wieku, zastępując wcześniejszy styl romański, jednak największy rozkwit tego stylu przypadł na XIV i XV stulecie, gdy miasto było jednym z najważniejszych portów handlowych regionu bałtyckiego i aktywnym członkiem Hanzy.

1243

Gdańsk otrzymuje prawa miejskie, co zapoczątkowuje intensywny rozwój miasta, w tym rozbudowę kościołów i budynków publicznych.

1343-1361

Początek budowy kościoła Mariackiego (Bazyliki Mariackiej) – najważniejszego gotyckiego kościoła w Gdańsku i największej ceglanej świątyni w Europie.

XIV wiek

Budowa najważniejszych świątyń gotyckich: kościoła św. Katarzyny, kościoła św. Brygidy, kościoła św. Trójcy.

1379-1382

Budowa gotyckiego Dworu Artusa – centrum życia gospodarczego i towarzyskiego patrycjatu gdańskiego.

1442-1454

Budowa Ratusza Głównego Miasta w stylu gotyckim (przebudowany później w stylu flamandzkim).

XV wiek

Powstanie charakterystycznych gotyckich kamienic i spichlerzy, które tworzyły unikatowy krajobraz miejski.

1481-1494

Budowa Żurawia – jednego z symboli Gdańska, łączącego funkcje bramy miejskiej i dźwigu portowego.

1945

Zniszczenie znacznej części zabytkowej zabudowy Gdańska podczas II wojny światowej, w tym wielu budowli gotyckich.

1945-1970

Odbudowa historycznego centrum Gdańska, z przywróceniem wyglądu wielu budowli gotyckich. Choć niektóre odbudowano w formie uproszczonej, a inne z przywróceniem wyglądu z późniejszych epok, starano się zachować gotycki charakter miasta.

Bazylika Mariacka - korona gotyckiego Gdańska

Bazylika Mariacka w Gdańsku

Bazylika Mariacka (oficjalnie Bazylika Konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) to bez wątpienia najwspanialszy przykład gotyku w Gdańsku i jedno z największych arcydzieł tego stylu w Europie. Budowana od połowy XIV do początku XVI wieku, imponuje swoją skalą i monumentalnością.

Kościół ma formę trójnawowej bazyliki z wieńcem kaplic i transeptem. Jego wymiary są naprawdę imponujące: 105 metrów długości, 66 metrów szerokości (w transepcie) i 27 metrów wysokości sklepienia nawy głównej. Powierzchnia świątyni wynosi ponad 5000 m², co czyni ją największym kościołem ceglanym na świecie.

Na zewnątrz uwagę przykuwa masywna wieża-dzwonnica o wysokości 78 metrów, zakończona charakterystyczną, strzelistą iglicą. Zewnętrzne elewacje kościoła zdobią duże, ostrołukowe okna z maswerkami, przypory oraz drobniejsze detale wykonane z cegły.

Wnętrze bazyliki zachwyca swoim przestronnym charakterem i światłem wpadającym przez ogromne okna. Uwagę przyciągają:

Bazylika Mariacka jest nie tylko doskonałym przykładem gotyku ceglanego, ale także świadectwem bogactwa i znaczenia średniowiecznego Gdańska. Choć ucierpiała podczas II wojny światowej, została starannie odbudowana z zachowaniem oryginalnych, gotyckich form.

Żuraw Gdański - inżynieryjny majstersztyk

Żuraw Gdański

Żuraw Gdański (niem. Krantor) to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta i jednocześnie unikatowy przykład gotyckiej architektury przemysłowej. Zbudowany w latach 1481-1494, łączył funkcje bramy miejskiej z funkcją dźwigu portowego.

Budynek składa się z dwóch ceglanych wież, między którymi umieszczona jest drewniana konstrukcja z dwoma wielkimi kołami deptakowymi o średnicy ponad 6 metrów. Dzięki temu mechanizmowi, poruszanemu siłą ludzkich mięśni, Żuraw mógł podnosić ładunki o wadze do dwóch ton na wysokość 27 metrów, co było niezwykłym osiągnięciem technicznym jak na czasy średniowieczne.

Żuraw jest doskonałym przykładem funkcjonalnej architektury gotyckiej, gdzie estetyka idzie w parze z użytecznością. Budynek zniszczony podczas II wojny światowej został zrekonstruowany i obecnie mieści oddział Narodowego Muzeum Morskiego.

Kościół św. Katarzyny - najstarszy kościół parafialny Gdańska

Kościół św. Katarzyny

Kościół św. Katarzyny to najstarsza parafia Starego Miasta w Gdańsku, której początki sięgają przełomu XII i XIII wieku. Obecny gotycki gmach był budowany i rozbudowywany w kilku etapach, od około 1227 roku do XV wieku.

Świątynia ma formę trójnawowej hali o długości 59 metrów, z wyodrębnioną częścią prezbiterialną od wschodu. Zachodnią elewację wieńczy wysoka na 76 metrów wieża z charakterystycznym gotyckim hełmem, dobudowana w XIV-XV wieku. Wieża ta mieści carillon – zespół dzwonów uruchamianych mechanicznie, co jest rzadkością w Polsce.

Wnętrze kościoła zachwyca harmonijnymi proporcjami i detalami architektonicznymi. Na uwagę zasługują:

Kościół św. Katarzyny jest doskonałym przykładem ewolucji gotyku gdańskiego, gdyż można w nim odnaleźć rozwiązania architektoniczne z różnych faz rozwoju tego stylu.

Ratusz Głównego Miasta - perła gotyku świeckiego

Ratusz Głównego Miasta

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku to jeden z najpiękniejszych przykładów gotyckiej architektury świeckiej w Polsce. Budowę jego najstarszej części rozpoczęto w latach 1327-1336, ale obecny kształt uzyskał w wyniku rozbudowy w latach 1379-1382, a następnie 1454-1457.

Mimo że w latach późniejszych budynek był modyfikowany i wzbogacany o elementy renesansowe i manierystyczne (szczególnie imponująca jest jego manierystyczna fasada zachodnia z XVI wieku), to jego gotycka struktura pozostała czytelna. Najważniejszym elementem gotyckiej części ratusza jest monumentalna wieża o wysokości 83 metrów, zwieńczona złoconym posągiem króla Zygmunta Augusta.

Wnętrza ratusza kryją wiele cennych pomieszczeń, m.in. Wielką Salę Rady (Salę Czerwoną) i Wielką Salę Wety, które chociaż ozdobione renesansowym i manierystycznym wystrojem, zachowały swoją gotycką strukturę, w tym oryginalne sklepienia.

Ratusz Głównego Miasta stanowi centralne miejsce na planie urbanistycznym średniowiecznego Gdańska i do dziś pozostaje jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych miasta. Obecnie mieści oddziały Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Gotyckie kamienice i spichlerze - kręgosłup gdańskiej architektury

Gotyckie kamienice Gdańska

Oprócz monumentalnych budowli sakralnych i publicznych, o gotyckim charakterze Gdańska decydowały także kamienice mieszczańskie i spichlerze handlowe. Choć większość z nich została zniszczona podczas II wojny światowej, a następnie odbudowana, wciąż można dostrzec ich gotycki rodowód.

Typowa gdańska kamienica gotycka miała wąską fasadę (często tylko 4-5 metrów szerokości) i była bardzo głęboka. Charakteryzowała się wysokim, stromym dachem i fasadą zwieńczoną schodkowym szczytem, często zdobionym blendami – ślepymi, ostrołukowymi wnękami, które nie tylko dekorowały budynek, ale także odciążały jego konstrukcję.

Z kolei gotyckie spichlerze, szczególnie liczne wzdłuż Motławy na wyspie Spichrzów, wyróżniały się monumentalnymi bryłami z charakterystycznymi strzelistymi dachami. Budynki te były nie tylko funkcjonalne, ale także starannie zaprojektowane i ozdobione, co odzwierciedlało zamożność gdańskich kupców.

Wśród najlepiej zachowanych przykładów gdańskich gotyckich kamienic i spichlerzy warto wymienić:

Chociaż wiele z tych budynków zostało odbudowanych po wojnie z pewnymi modyfikacjami, staranne odtworzenie ich proporcji i charakterystycznych elementów pozwoliło zachować gotycki charakter miejskiego krajobrazu Gdańska.

Znaczenie i wpływ gotyku gdańskiego

Gotycka architektura Gdańska ma ogromne znaczenie nie tylko dla polskiego, ale i europejskiego dziedzictwa kulturowego. Jest świadectwem historycznej roli miasta jako jednego z najważniejszych ośrodków handlowych średniowiecznej Europy i członka Hanzy.

Gdański gotyk stanowi unikalną syntezę wpływów z różnych regionów Europy. Inspiracje płynęły zarówno z miast północnoniemieckich (Lubeka, Hamburg), jak i z Niderlandów, a także z innych miast Polski. Jednocześnie gdańscy budowniczowie wypracowali swoje charakterystyczne rozwiązania, które wpłynęły na architekturę innych miast regionu.

Odbudowa zniszczonego podczas II wojny światowej Gdańska, z zachowaniem jego gotyckiego charakteru, stanowi jedno z największych osiągnięć konserwatorskich XX wieku. Mimo że część detali uproszczono lub zrekonstruowano w formie przybliżonej do oryginalnej, ogólny efekt pozwala odczuć atmosferę średniowiecznego, hanzeatyckiego miasta.

Dziś gotycka architektura Gdańska nie tylko przyciąga turystów i badaczy, ale jest też żywą przestrzenią, w której toczy się współczesne życie miasta. Kościoły nadal służą wiernym, w ratuszu mieści się muzeum, a w odbudowanych kamienicach mieszkają ludzie i działają sklepy, restauracje czy instytucje.

Podsumowanie

Gotycka architektura Gdańska to fascynujący rozdział w historii polskiej i europejskiej sztuki budowlanej. Monumentalne kościoły, majestatyczny ratusz, inżynieryjny majstersztyk Żurawia i charakterystyczne kamienice tworzą unikatowy zespół urbanistyczny, który mimo zniszczeń wojennych i późniejszej odbudowy, nadal emanuje duchem średniowiecznego, hanzeatyckiego miasta.

Gdański gotyk to nie tylko zbiór zabytków, ale żywe świadectwo złotego wieku miasta, jego gospodarczej potęgi, ambicji jego mieszkańców i ich wyrafinowanego gustu. To także opowieść o przenikaniu się kultur i idei w regionie bałtyckim, o handlu, który łączył odległe kraje, i o rzemieślnikach, którzy potrafili przekuć bogactwo w trwałe piękno.

Odwiedzając Gdańsk, warto poświęcić czas na kontemplację jego gotyckich skarbów, wsłuchać się w opowieść zapisaną w cegle i kamieniu, i docenić zarówno kunszt średniowiecznych budowniczych, jak i trud powojennych rekonstruktorów, którzy przywrócili miastu jego historyczną tożsamość.

MW

Dr Michał Wiśniewski

Historyk sztuki, specjalista ds. architektury średniowiecznej

Dr Michał Wiśniewski jest historykiem sztuki specjalizującym się w architekturze średniowiecznej Polski i regionu bałtyckiego. Wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i autor licznych publikacji na temat gotyku ceglanego. Wieloletni konsultant przy projektach konserwatorskich w Gdańsku i innych miastach Pomorza.